Обмін та повернення
В розумінні Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2809-15#Text), що регулює правовідносини у сфері забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, що виробляються, знаходяться в обігу, імпортуються, експортуються, Біологічно активні добавки (БАД) вважаються дієтичною добавкою, тобто харчовим продуктом.
Положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів» (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/172-94-%D0%BF#Text), затверджено вичерпний перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), до якого, входять продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни, непродовольчі товари:
- фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір;
- корсетні товари;
- парфюмерно-косметичні вироби;
- пір’яно-пухові вироби;
- дитячі іграшки м’які;
- дитячі іграшки гумові надувні;
- зубні щітки;
- мундштуки;
- апарати для гоління;
- помазки для гоління;
- розчіски, гребінці та щітки масажні;
- сурдини (для духових музичних інструментів);
- скрипічні підборіддя;
- рукавички;
- тканини;
- тюлегардинні і мереживні полотна;
- килимові вироби метражні;
- білизна натільна;
- білизна постільна;
- панчішно-шкарпеткові вироби;
- товари в аерозольній упаковці;
- друковані видання;
- лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні;
- матеріали (деревоволокнисті та деревостружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником);
- аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом;
- вироби з натурального та штучного волосся (перуки);
- товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо);
- інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо);
- ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Оскільки БАД є харчовим продуктом, що в свою чергу є продовольчим товаром, можливість повернення (обміну) товару належної якості — не передбачено положеннями чинного законодавства України.
Одночасно, положеннями статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text) визначено права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості, серед яких вказано, що у разі придбання споживачем непридатного харчового продукту продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти.
Харчовим продуктом неналежної якості — є харчовий продукт, який містить сторонні речовини та/або предмети, пошкоджений в інший спосіб та/або зіпсований у результаті механічних, та/або хімічних, та/або мікробних факторів. Непридатний продукт у разі споживання за призначенням за звичайних умов такого споживання не має шкідливого впливу на здоров’я людини.
У випадку придбання харчового продукту неналежної якості за умови письмового звернення споживача до продавця, останній здійснює розрахунки зі споживачем в порядку, передбаченому абзацом 3 частині 7 статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів», зокрема в день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші в день розірвання договору — в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів.
Звертаємо увагу, що відповідно до положень статті 11 Закону України «Про захист прав споживачів», вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа.
Таким чином, повернути БАД та сплачені за його придбання грошові кошти можливо винятково у разі, якщо такий харчовий продукт є непридатним до споживання, тобто містить сторонні речовини та/або предмети, пошкоджений в інший спосіб та/або зіпсований у результаті механічних, та/або хімічних, та/або мікробних факторів.
Категорії товарів, що не входять до зазначеного вище переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), підлягають обміну (поверненню) на загальних засадах, зокрема відповідно до положень статті 707 Цивільного кодексу України (режим доступу https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
Покупець має право протягом 14 днів (не рахуючи дня купівлі непродовольчого товару належної якості, якщо триваліший строк не оголошений продавцем) обміняти його у місці купівлі або інших місцях, оголошених продавцем, на аналогічний товар інших розміру, форми, габариту, фасону, комплектації тощо.
У разі виявлення різниці в ціні покупець проводить необхідний перерахунок з продавцем.
Якщо у продавця немає необхідного для обміну товару, покупець має право повернути придбаний товар продавцеві та одержати сплачену за нього грошову суму.
Вимога покупця про обмін або повернення товару підлягає задоволенню виключно у випадку, якщо товар не був у споживанні, збережено його товарний вид, споживчі властивості та за наявності доказів придбання товару у цього продавця.
У разі виявлення покупцем протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов’язковими для сторін правилами чи договором, недоліків, не застережених продавцем, або фальсифікації товару покупець має право за своїм вибором:
- вимагати від продавця або виготовлювача безоплатного усунення недоліків товару або відшкодування витрат, здійснених покупцем чи третьою особою, на їх виправлення;
- вимагати від продавця або виготовлювача заміни товару на аналогічний товар належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком у разі різниці в ціні;
- вимагати від продавця або виготовлювача відповідного зменшення ціни;
- відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми.