Юридичне обґрунтування призначення БАД
Що таке БАД?
Біологічно активні добавки (БАД) – являють собою вітамінні, вітамінно-мінеральні добавки, продукти з сировини рослинного і тваринного походження: вуглеводи, амінокислоти, протеїни, ліпіди, рослинні олії, екстракти і т.д., що можуть бути представлені окремо або вигляді суміші у формі таблеток, порошків, розчинів, призначені як додаток до раціону для приймання разом з їжею в межах фізіологічних норм для забезпечення додатковим (до основного раціону) концентрованим джерелом поживних речовин, поповнення їх дефіциту, регулювання обмінних процесів і нормалізації функції окремих органів і систем.
В залежності від функціональної направленості БАД поділяються на:
Нутріцевтики – додаткове джерела поживних речовин нутрієнти: вітаміни, незамінні амінокислоти.
Парафармацевтики – біологічно активні речовини, призначені для профілактики патогенних станів, регулювання функціональної активності органів і систем організму людини у фізіологічних межах.
Еубіотики, пробіотики – препарати, що містять живі мікроорганізми, які є представниками нормальної мікрофлори шлунково-кишкового тракту людини, наприклад: лакто- та біфідобактерії.
Чи є БАД лікарськими препаратами?
Ні. БАД є парафармацевтичною продукцією, тобто такою, що підлягає безрецептурному відпуску, посідаючи проміжне місце між продуктами харчування та лікарськими препаратами, що включаються до раціону для відновлення порушених функцій окремих органів й систем, профілактики захворювань, покращення працездатності та якості життя.
В розумінні Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2809-15#Text), що регулює правовідносини у сфері забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, що виробляються, знаходяться в обігу, імпортуються, експортуються, БАД вважається дієтичною добавкою, тобто харчовим продуктом.
Мінімальний вміст кожного вітаміну та/або мінеральної речовини в рекомендованій щоденній кількості (порції) дієтичної добавки повинен становити не менше 15 % від рекомендованої (референсної) щоденної кількості споживання (добової потреби) вітаміну та/або мінеральної речовини.
Основною метою включення БАД до раціону є профілактика та поповнення дефіциту поживних речовин, регулювання обмінних процесів і нормалізації функції окремих органів і систем, а тому БАД не слід ототожнювати з лікарськими препаратами, та/або сприймати панацеєю для лікування патологічних станів, хронічних хвороб, і т.д.
Хто може рекомендувати включення БАД до раціону?
Зважаючи на той факт, що положеннями чинного законодавства України БАД віднесено до харчових продуктів, можливо прийти до обґрунтованих висновків про відсутність законодавчих обмежень на включення БАД до раціону за власним бажаннями особи та/або за рекомендаціями третіх осіб.
Тобто, включення БАД до раціону з метою отримання необхідної кількості ессенціальних нутрієнтів харчування (амінокислот, вітамінів, макро- та мікроелементів, жирів), біологічно активних речовин (парафармацевтиків), пробіотиків може бути як за рекомендацією фахівців, з повною вищою медичною освітою, в тому числі лікаря-дієтолога, так й від нутріціолога, до обов’язків якого входять рекомендації щодо здорового способу життя та дієтичного харчування, а також від будь-яких інших осіб, що не мають медичної освіти.
Чим регулюється якість БАД?
БАД – є легальною продукцією, виробничі процедури та внутрішній контроль якості якої відповідають найсуворішим вимогам та стандартам належної виробничої практики (GMP), який підтверджено такими установами, як NSF International і TGA (Therapeutic Goods Administration).
Положеннями ч.2 ст.32 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/771/97-%D0%B2%D1%80#Text) визначено, що харчові продукти, які знаходяться в обігу на території України, повинні відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, сертифікація харчових продуктів – є необов’язковою.
Положеннями ч.6 ст.5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» визначено, що оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності зобов’язані забезпечити наявність обов’язкової інформації про харчові продукти відповідно до ст. ст.6 та 7 цього Закону на упаковці харчових продуктів або на прикріплених до них етикетках, або в супровідних документах.
Таким чином, перед вживанням будь-яких харчових продуктів, в тому числі БАД, доцільно ознайомитися з інструкцією з використання та інформацією про його склад, поживну цінність, термін придатності, умови зберігання та/або використання, найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про харчовий продукт, а для імпортованих харчових продуктів — найменування та місцезнаходження імпортера, інструкції з використання — у разі якщо відсутність інформація про поживну цінність харчового продукту, і т.д.
Вимоги до маркування БАД встановлені Гігієнічними вимогами до дієтичних добавок, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров’я України від «19» грудня 2013 року №1114 (режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z2231-13#Text).